Novost 21.07.2025
Svjetski dan borbe protiv hepatitisa – Dan otvorenih vrata, 28. srpnja
Image
Svjetski dan hepatitisa

Svjetski dan borbe protiv hepatitisa obilježava se svake godine 28. srpnja, na dan rođenja profesora Barucha S. Blumberga, američkog znanstvenika koji je otkrio virus hepatitisa B i razvio cjepivo protiv tog virusa. Za ovo iznimno postignuće dobio je Nobelovu nagradu 1976. godine.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana hepatitisa jest podizanje svijesti o javnozdravstvenom značaju virusnih hepatitisa, osobito tipova B i C.
Prema najnovijim podacima Svjetske zdravstvene organizacije (2024), virusni hepatitisi B i C i dalje uzrokuju veliki globalni zdravstveni teret – godišnje od njihovih posljedica umre oko 1,3 milijuna ljudi. Procjenjuje se da je trenutačno 254 milijuna osoba kronično zaraženo hepatitisom B, dok je hepatitisom C zaraženo oko 58 milijuna ljudi. U Europskoj uniji i Europskom gospodarskom prostoru (EU/EEA) živi približno 3,6 milijuna osoba s kroničnim hepatitisom B te 1,8 milijuna s hepatitisom C. Unatoč napretku, mnoge zemlje još ne dosežu ciljeve WHO-a za prevenciju, rano otkrivanje i liječenje. U Hrvatskoj je prevalencija HBsAg-a u općoj populaciji oko 1 %, dok HCV varira od 0,04 % do 1,6 %. U rizičnim skupinama, poput osoba koje injektiraju droge, prevalencija HCV-a doseže i do 75 %, a HBV-a i do 38 %.

Virusni hepatitis predstavlja akutnu ili kroničnu zaraznu upalnu bolest jetre, uzrokovanu virusima hepatitisa A, B, C, D i E.

Ciljana populacija ove javnozdravstvene akcije uključuje sve građane, s posebnim naglaskom na rizične skupine poput osoba koje injektiraju droge, osoba koje su bile izložene nesigurnim medicinskim ili kozmetičkim zahvatima, osoba koje su primile transfuziju krvi prije uvođenja sustavnog testiranja, kao i osoba koje dolaze iz zemalja s visokom prevalencijom hepatitisa. Rano otkrivanje infekcije ključno je za uspješno liječenje i sprječavanje daljnjeg širenja bolesti.

Kronični hepatitisi B i C vodeći su uzroci ciroze i karcinoma jetre te najčešći razlog za transplantaciju jetre u Europi.

Prevencija u Republici Hrvatskoj obuhvaća edukaciju o rizicima i načinima zaštite, cijepljenje protiv hepatitisa A i B, osiguranje sigurnosti krvi i krvnih pripravaka, suzbijanje bolničkih infekcija, nadzor nad invazivnim kozmetičkim zahvatima (npr. piercing, tetoviranje) te preventivne mjere u populaciji korisnika droga kroz programe smanjenja štete.

Kada govorimo o korisnicima droga, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti svim svojim korisnicima usluga omogućuje testiranje na HCV brzim testovima iz sline. Također provodi psihoedukaciju o načinima prijenosa, simptomima i mogućnostima liječenja, potiče cijepljenje (HBV, HAV), motivira na daljnju obradu i liječenje te pruža kontinuiranu podršku tijekom cijelog procesa.

Povodom obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa – u ponedjeljak, 28. srpnja Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti organizira Dan otvorenih vrata u prostorijama Službe na adresi Mirogojska cesta 11, od 10:00 do 14:00 sati. Tijekom tog vremena svi zainteresirani mogu bez prethodne najave i anonimno doći na testiranje na HIV i hepatitis C brzim testovima iz sline, uz mogućnost informativno - savjetodavnog razgovora sa stručnim timom Službe.

Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti (Odjel za prevenciju ovisnosti, Mirogojska cesta 11, Tel: 01 / 383 00 66) Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ dostupna je i inače za pomoć svim osobama s problemom zlouporabe droga.


Odjel za prevenciju ovisnosti, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti


Fotografija: Profimedia