Potvrde o certifikaciji Zavoda - Bureau Veritas Certification
Sustav upravljanja u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ je certificiran prema sljedećim normama:
- Certifikat ISO 9001:2015 – Sustavi upravljanja kvalitetom
- Certifikat ISO 14001:2015 – Sustavi upravljanja okolišem
- Certifikat ISO 45001:2018 - Sustav upravljanja zdravljem i sigurnosti pri radu
Područja certifikacije Zavoda prema normama ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001 su:
1. Planiranje i provedba epidemioloških mjera
2. Zdravstvena zaštita i unapređenje zdravlja školske djece i adolescenata
3. Provedba mjera za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti
4. Unapređenje zdravlja u području javnozdravstvenih usluga
5. Unapređenje programa i mjera zaštite zdravlja starijih osoba
6. Znanstvena i nastavna djelatnost u području zdravstva i zaštite okoliša
7. Priprema i kontrola mikrobioloških podloga, kontrola sterilizacije, ispitivanje uzoraka iz područja kliničke mikrobiologije
8. Uzorkovanje i ispitivanje uzoraka iz okoliša, uzoraka hrane i predmeta opće uporabe.
Potvrde HAA o akreditaciji ispitnih i medicinskih laboratorija
Služba za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju ima akreditirane ispitne laboratorije od 2003. godine prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 od strane Hrvatske akreditacijske agencije u području opisanom u prilogu Potvrde o akreditaciji broj 1040.
Služba za kliničku mikrobiologiju je od 2015. godine akreditirala Laboratorij za molekularnu dijagnostiku virusnih infekcija u Odjelu za molekularnu mikrobiologiju, od 2019. godine Odjel za spolno prenosive, krvlju prenosive i sustavne infekcije prema normi HRN EN ISO 15189:2012, a od 2017. godine Odjel za mikrobiološke podloge i sterilizaciju prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 od strane Hrvatske akreditacijske agencije u području opisanom u prilogu Potvrda o akreditaciji: broj 7484 i broj 1590.
Centar za integrirani sustav upravljanja-Certifikacijsko tijelo za proizvode od 2018. godine akreditiran je prema normi HRN EN ISO/IEC 17065:2013 za certifikaciju proizvoda u ekološkoj proizvodnji u području: Sirovi ili neprerađeni proizvodi - Proizvodnja bilja od strane Hrvatske akreditacijske agencije u području opisanom u prilogu Potvrde o akreditaciji broj 3593.
Ostale Potvrde o kvaliteti u Zavodu
Potvrda o Eko školi u Zavodu
U okviru norme za sustav upravljanja okolišem prema normi ISO 14001:2015 , u Zavod je tijekom školske godine 2015./2016. uvedena Eko škola. Eko škola se provodi po međunarodnom programu kojeg je razvila Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE). Međunarodne Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš. Nacionalni koordinator Eko-škola u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa naša. Moto Eko-škole Zavoda je: „O odvajanju otpada u Zavodu dileme nema, sve se na označena mjesta sprema!“.
ISO 9001:2015 Upravljanje kvalitetom
- Certifikacijska kuća Bureau Veritas www.bureauveritas.hr
ISO 14001:2015 Upravljanje okolišem
Certifikacijska kuća Bureau Veritas www.bureauveritas.hr
ISO 45001:2018 - Upravljanje zaštitom zdravlja i sigurnosti pri radu
Certifikacijska kuća Bureau Veritas www.bureauveritas.hr
HRN EN ISO/IEC 17025:2017 – Akreditacija osposobljenosti ispitnih laboratorija
HAA - Hrvatska akreditacijska agencija, www.akreditacija.hr
HRN EN ISO 15189:2012 – Akreditacija za kvalitetu i osposobljenost medicinskih laboratorija
- HAA - Hrvatska akreditacijska agencija, www.akreditacija.hr
Korisne poveznice:
HZN – Hrvatski zavod za norme – www.hzn.hr
HAA – Hrvatska akreditacijska agencija – www.akreditacija.hr
ISO – International Organization for Standardization – www.iso.com
IAF – International Accreditation Forum – www.iaf.nu
ILAC – International Laboratory Accreditation Co-operation – www.ilac.org
EA – European Co-operation for Accreditation – www.european-accreditation.org
ISQua – The International Society for Quality in Health Care – www.isqua.org
PaSQ – The European Union Network for Patient Safety and Quality of Care – www.pasq.eu
AKAZ – Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu – www.aaz.hr
U školskoj godini 2015./2016. Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ prijavio se za sudjelovanje u međunarodnom programu Eko-škola, kojeg je razvila Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE).
Cilj Zavoda je pomoću ovog međunarodnog programa poboljšati postojeći sustav upravljanja okolišem prema normi ISO 14001, a koju je ustanova uvela u svibnju 2014. godine kao dio integriranog sustava upravljanja prema Modelu Štampar koji obuhvaća pet međunarodnih normi za upravljanje ISO 9001/ ISO 14001/ISO 45001/ISO IEC 17025/ISO 15189 i ISO IEC 17065. U okviru redovne interne edukacije za sustav upravljanja okolišem provodi se program Eko škole za zaposlenike Zavoda, pripravnike i vježbenike. U svibnju 2016- te godine proveden je audit za stjecanje Povelje Eko-škole i dobivanje Zelene zastave. Koordinator Eko –škole za Zavod je Antonija Galić, univ. spec. oecoing., dipl. ing.
Program se službeno počeo provoditi od 1994. godine u Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji. Danas se programi Eko-škole provode u više od 59 država svijeta koje povezuju više od 46 000 škola. Međunarodne Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš, a nacionalni koordinator Eko-škola u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa naša - http://www.eko.lijepa-nasa.hr
Eko-škole su program i sustav nagrađivanja. Škole se nagrađuju Zelenom zastavom s znakom Eko-škole koja se može izvjesiti na zgradi škole ili izložiti u predvorju. Škole također dobivaju i povelju (certifikat) Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, pravo na logo (znak Eko-škole) koji će se nalaziti na dopisima te im je omogućena i medijska promidžba u Hrvatskoj i svijetu.
Cilj programa: ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika Eko-škole.
Zadaća: odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvoju društva u budućnosti.
Status Eko-škole je sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini, što je osobitost ovog prepoznatljivog i kvalitetnog modela odgoja i obrazovanja. Škole koje ispune postavljene kriterije i koje brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja, dobivaju povelju o statusu Međunarodne Eko-škole i Zelenu zastavu s znakom Eko-škole. Ovo prestižno međunarodno priznanje dodjeljuje se na dvije godine, nakon čega slijedi obnova statusa.
Program Eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode i uređivanju školskog okoliša. Svi sudionici života u Eko-školi: učenici, učitelji/odgojitelji, administrativno i tehničko osoblje škole, roditelji, javna i mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave i dr., zajednički poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša. Sudionici Eko-škole zainteresirani su i aktivni u prenošenju svoje odgovornosti na obitelj i širu zajednicu, oni žive "EKO".
dipl. ing. mene Antonija Galić, univ.spec.oecoing.dipl.ing.