Roditelji ne mogu zaštiti mlade od svih neželjenih događaja tijekom odrastanja, ali ono što mogu učiniti jest cijepiti svoju kćer ili sina protiv HPV-a i tako osigurati zdraviju budućnost svom djetetu.
Humani papiloma virusi, ovisno o sposobnosti izazivanja dobroćudnih ili zloćudnih tumora, svrstavaju se u dvije skupine:
visokog rizika (najčešći onkogeni tipovi 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) - uzrokuju zloćudne tumore (rak) vrata maternice, rodnice, stidnice, anusa, penisa, ali i ždrijela);
niskog rizika - uzrokuju nastanak spolnih bradavica (šiljasti kondilomi).
Mogućnost zaražavanja u tijeku aktivnog spolnog života je visoka i samo djelomično ovisi o rizičnom ponašanju. Kod dijela zaraženih osoba infekcija uzrokuje trajne, premaligne promjene sluznice. Infekcija sporo napreduje te se mjerama ranog otkrivanja (PAPA test) može na vrijeme uočiti i liječiti. Neotkrivene i neliječene premaligne promjene mogu dovesti do razvoja raka (vrata maternice, rodnice, stidnice, penisa, anusa).
Cijepljenje protiv HPV infekcija u gradu Zagrebu se provodi od 2007. godine. cijepljenje je uvedeno u redovni Provedbeni program cijepljenja u Republici Hrvatskoj, kao preporučeno i besplatno cjepivo za djevojčice i dječake od 5. do 8. razreda osnovne škole. Cijepi se 9-valentnim cjepivom (sadrži antigene tipova - 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Cijepljenje se provodi u nadležnim školskim ambulantama, a cijepljenjem se sprječava razvoj premalignih lezija i raka maternice, stidnice rodnice, penisa i anusa (uzrokovanih tipovima HPV-a koje sadržava cjepivo) i genitalnih bradavica.
Vrata ordinacija školske i adolescentne medicine su uvijek otvorena za učenike, studente i roditelje. Ako imate pitanja o prevenciji spolno prenosivih bolesti, mogućnosti cijepljenja protiv HPV-a i slično, obratite nam se s punim povjerenjem.
U svim zagrebačkim školama tijekom studenog i prosinca bit će organizirani roditeljski sastanci kako bi se roditelje educiralo i informiralo o cijepljenju. Edukaciju će provoditi nadležni školski liječnici.
Pitanja možete postaviti na skolska@stampar.hr.
Odgovore na najčešća roditeljska pitanja o cijepljenju protiv HPV-a možete pronaći u letku – „Što roditelji trebaju znati o…infekcijama Humanim papilloma virusom?“ (pdf).
Služba za školsku i adolescentnu medicinu
Razdoblje rasta, sazrijevanja i školovanja čini mlade osobito osjetljivom populacijskom skupinom i nedvojbeno zahtijeva specifični pristup što uključuje odgovarajuću zdravstvenu skrb. Kako se procjenjuje da najmanje svaka peta mlada osoba pati od razvojnih, bihevioralnih ili emocionalnih problema, prevencija i liječenje tih problema jedan je od najvećih javnozdravstvenih izazova.
Pomaganje i podrška djeci i mladima da dosegnu puni potencijal uključuje sve aktivnosti od sprječavanja, ranog prepoznavanja te tretmana poremećaja koji ometaju adolescentni razvoj do uspješne i zadovoljne odrasle osobe. Pritom su važne sastavnice osnaživanje samopoštovanja te sposobnosti suočavanja s rizičnim situacijama, kao i osvješćivanje procesa donošenja odluka pogodnih za osobni probitak.
Slijedeći zahtjeve svakodnevnice i današnje društvene stvarnosti, Savjetovalište za poteškoće učenja i prilagodbe u kojemu bi se rješavali problemi prilagodbe, osobito povezani s učenjem i snalaženjem u školskom, obiteljskom i/ili vršnjačkom okruženju, nametnuo se kao jedan od prioriteta u Službi za za školsku i adolescentnu medicinu. Zahvaljujući povoljnoj kadrovskoj strukturi savjetovalište nadopunjava njenu temeljnu djelatnost s ciljem što učinkovitije zaštite dječje i adolescentne populacije.
U savjetovalište se mogu javiti i učenici i studenti osobno, roditelji i skrbnici te svi koji su uključeni u proces odgoja i obrazovanja. Prije dolaska potrebno se naručiti telefonom na 01 46 96 281 ili elektroničkom poštom na adresu skolska@stampar.hr. Uputnica nije potrebna, a sve su usluge besplatne. Savjetovanje je moguće i telefonom ili elektroničkom poštom.
Učinit ćemo sve da vam pomognemo u razrješavanju problema savladavanja školskih obveza, obiteljskih i vršnjačkih odnosa, prilagodbe na školu ili drugu okolinu i situaciju, u slučaju stresnih događaja koje ne možete prevladati, a dođite čak i ako samo želite s nekim podijeliti zabrinutost, sumnje ili dvojbe o kojima je inače teško razgovarati.
Podaci osoba koje su se obratile u Savjetovalište strogo su povjerljivi.
O mladima koji se jave u Savjetovalište skrbi multidisciplinarni tim, koji uključuje: specijalist školske i adolescentne medicine, specijalist ginekologije, psihoterapeut u superviziji, viša medicinska sestra, specijalist kliničke mikrobiologije, specijalist epidemiologije, psiholog i drugi stručnjaci prema potrebi.
Tko se sve može javiti?
studentice i učenice srednjih škola grada Zagreba koje nisu prijavljene kod primarnog ginekologa ili im se ginekolog nalazi izvan mjesta studiranja;
studenti i učenici srednjih škola grada Zagreba;
djevojke i mladići pojedinačno ili s partnerom/partnericom;
provodimo i zdravstveno odgojne radionice za grupe učenika i studenata (teme: spolno prenosive bolesti i zaštita, metode i sredstva kontracepcije, samopregled dojke i sjemenika, partnerski odnos i dr.).
Kada se javiti?
kad spolno aktivna djevojka nikad nije bila na ginekološkom pregledu;
kad je od ginekološkog pregleda proteklo više od godinu dana;
kad djevojka treba učiniti redoviti godišnji PAPA test;
kad djevojke ili mladići imaju tegobe u anogenitalnom i/ili urogenitalnom području;
kad djevojke ili mladići sumnjaju na spolno prenosivu infekciju;
kad se djevojke ili mladići žele testirati na spolno prenosive infekcije;
kad mladići trebaju pregled zbog sumnje na kilu, varikokelu, izraslinu na testisu i dr.;
kad se mladi žele savjetovati o kontracepcijskim sredstvima i/ili metodama;
kad djevojke žele uzimati oralne kontraceptive;
kad postoji sumnja na trudnoću;
kad djevojke žele pomoć zbog neredovitih, bolnih ili obilnih mentruacija;
kad postoji potreba za hitnom postkoitalnom kontracepcijom („pilula za jutro poslije“);
kad se djevojke žele cijepiti protiv HPV-a;
kad se mladi žele savjetovati o unapređenju partnerskog odnosa;
kad mladi žele znati više o spolnom i reproduktivnom zdravlju.
Radno vrijeme Savjetovališta je ponedjeljkom i četvrtkom od 15:00 do 20:00 sati. Potrebno se naručiti telefonom na 01 46 96 281 ili elektroničkom poštom na adresu skolska@stampar.hr.