Novost 26.04.2024
Tjedan cijepljenja
Oznake: 
Image
Europski tjedan
Cijepljenjem se štiti zdravlje svih generacija.

Cijepljenje se smatra jednom od najsigurnijih, najučinkovitijih i najjednostavnijih javnozdravstvenih akcija kojom se spašavaju ljudski životi (većinom dječji) i poboljšava kvaliteta života.

Kao i prijašnjih godina, posljednji tjedan u travnju rezerviran je za obilježavanje Svjetskog tjedna cijepljenja (ove godine pod sloganom Humanly Possible – Čovječanstvu moguće), a na razini Europe i Europskog tjedna cijepljenja (pod sloganom Protecting Generations – Štiteći generacije).

Teme ovogodišnjeg Tjedna cijepljenja odnose se na proslavu 50. godišnjice započinjanja EPI programa Svjetske zdravstvene organizacije (Expanded Programme on Immunization) čiji je početni cilj bio cijepiti svu djecu protiv šest zaraznih bolesti (i na taj način spriječiti velik broj smrti uzrokovanih njima): difterije, tetanusa, hripavca, polio virusa (dječje paralize), ospica i tuberkuloze, a nastavno na uspješno cijepljenje protiv virusa velikih boginja (bolest koja do danas ostaje jedina humana bolest iskorijenjena, upravo cijepljenjem)!

Program je s razvojem novih cjepiva proširivan i danas obuhvaća preporuke za cijepljenje protiv sedam dodatnih uzročnika zaraznih bolesti (sveukupno njih 13): rubela, hemofilus influence tip B, hepatitis B, pneumokok, rota virus, HPV i COVID-19. Program je danas poznat pod nazivom Essential Programme on Immunization, a glavni cilj mu je osigurati dostupnost ovih cjepiva širom svijeta, obuhvaćajući i stariju djecu, adolescente i odrasle kao ciljanu populaciju pod rizikom za razvoj ovih bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem. U Programu se, za osobe pod povećanim rizikom i specifičnim okolnostima, preporučuje i cijepljenje protiv 17 drugih uzročnika.

Velika studija provedena od strane Svjetske zdravstvene organizacije pokazala je da je u zadnjih 50 godina zahvaljujući cijepljenju spašeno oko 154 milijuna ljudskih života, što bi značilo otprilike šest spašenih života svake minute tijekom zadnjih 50 godina! Od ukupnog broja spašenih života, smatra se da se oko 101 milijun odnosi na djecu dojenačke dobi, a od 14 promatranih cjepiva, najveći doprinos smanjenju smrtnosti dojenčadi je dalo cijepljenje protiv ospica (oko 60% spašenih života zahvaljujući cijepljenju može se pripisati ovom cjepivu). Smatra se da oko 20 milijuna ljudi koji bi bili paralizirani, danas može hodati zahvaljujući cijepljenju protiv polio virusa. Ipak, važno je spomenuti da je pandemija bila određena prepreka redovitom cijepljenju. Procjenjuje se da je tijekom pandemije oko 67 milijuna djece diljem svijeta propustilo jednu ili više doza cjepiva, a rezultat čega je i povećan broj epidemija zaraznih bolesti kao što su ospice, difterija, hripavac… Ovi podaci naglašavaju važnost daljnjih napora kako bi se nadoknadile propuštene doze i omogućilo cijepljenje svoj djeci svijeta.

Smatra se da će u idućih 50 godina razvoj novih cjepiva protiv RSV-a, COVID-19, malarije, denge, meningitisa, kolere i Ebole pridonijeti spašavanju brojnih života.

I u Republici Hrvatskoj se od 24. do 30. travnja 2024. godine obilježava Tjedan cijepljenja u okviru kojeg se nastoji podići svijest o važnosti cijepljenja kao učinkovite metode prevencije zaraznih bolesti koje mogu rezultirati smrću i/ili teških oštećenjima i smanjenom kvalitetom života. Naglašava se važnost održavanja visokih razina cijepnih obuhvata za bolesti protiv kojih je cijepljenje u RH u dječjoj dobi obvezno, jer se tako postiže i tzv. „imunitet zajednice“ koji štiti i one posebno osjetljive osobe koje se iz medicinskih razloga ne mogu cijepiti ili imaju smanjeni imunološki odgovor na cjepivo.

Povodom Tjedna cijepljenja organiziran je Skup o cijepljenju koji će se održati u subotu, 27. travnja u prostorima Hrvatskog liječničkog zbora (Šubićeva 9, Zagreb) s početkom u 9:00 sati. Sve zainteresirani su dobrodošli, a program je dostupan na linku: Skup o cijepljenju – 27. travnja 2024. | Hrvatski zavod za javno zdravstvo (hzjz.hr).

Više:


Služba za epidemiologiju 

ECDC