Novost 12.05.2020
Međunarodni dan sestrinstva
Image
Međunarodni dan sestrinstva

Na proslavi Međunarodnog dana sestrinstva gradonačelnik Milan Bandić sa suradnicima uručio je ruže medicinskim sestrama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", u znak zahvalnosti za trud i požrtvovnost koju su pokazali radeći u teškim uvjetima, boreći se protiv epidemije COVID-19. Tradicionalno, Dan sestrinstva širom svijeta obilježava se 12. svibnja, na rođendan Florence Nightingale, engleske medicinske sestre koja je smanjila smrtnost ranjenika iz krimskog rata 1850.-ih, podižući higijenske standarde i zbog toga se smatra osnivačicom moderne njege. Također, navečer će se upaliti zagrebačke fontane u čast svih sestara i tehničara. 

Uloga medicinske sestre u javnom zdravstvu u doba epidemije COVID-19

U 2020. godini, posvećenoj medicinskim sestrama i primaljama, Svjetska zdravstvena organizacija i ostala vodeća udruženja u Europi iz područja zdravstva i sestrinstva, na svim razinama zdravstvene zaštite ukazuju na važnost djelovanja medicinskih sestara i međusobnu suradnju s drugim profesijama.

Tradicionalno se rad medicinskih sestara u zajednici uglavnom svodi na pružanje zdravstvene zaštite i/ili njege bolesnog ili zdravog pojedinca u njihovim obiteljima ili u domovima zdravlja. Nasuprot tradicionalnom sestrinstvu, javnozdravstvena zaštita sve više medicinske sestre usmjerava na rad u zajednici kao cjelini i na rad s grupama ljudi. To ne znači da se umanjuje važnost rada s pojedincima i njihovim obiteljima, već da se medicinske sestre sve više uključuju u procjenu zdravstvenih potreba pojedinaca i pružanja podrške članovima obitelji i bliskim osobama u razvijanju vještina i znanja, kako bi zaštitili svoje zdravlje te pružili pomoć drugima. Prilikom procesa pružanja zdravstvene skrbi, medicinska sestra u javnom zdravstvu mora biti dio tima.

Javno zdravstvo jest dinamično i multidisciplinarno polje unutar kojeg djeluju mnoge profesije iz područja biomedicine i zdravstva, biotehničkih, društvenih i prirodnih znanosti.

Sestrinska profesija u doba epidemije virusom COVID-19 na prvoj je crti borbe protiv ovog nepredvidljivog i golim okom nevidljivog protivnika. Takva predanost radu svakodnevno traži od nas veliku dozu požrtvovnosti, nesebičnosti i empatije u obavljanju svih aktivnosti i intervencija, usuđujem se reći, više no ikada.

Medicinske sestre i tehničari Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ već  su sredinom veljače ove godine započeli s razvojem strategije za borbu protiv epidemije COVID-19, u vidu organizacije poslova, algoritama, postupnika i edukacije. Uslijed novonastale situacije, medicinske sestre i tehničari bili su spremni na žurnu preraspodjelu na nova radna mjesta, u Službu za epidemiologiju i Službu za kliničku mikrobiologiju.

Njihova su trenutna radna mjesta u sklopu karantene Grada Zagreba, koja je u nadležnosti Službe za epidemiologiju i testiranja na COVID-19, koja provodi Služba za kliničku mikrobiologiju.

Rad u karanteni Grada Zagreba u sklopu Službe za epidemiologiju

Služba za epidemiologiju NZJZ "Dr. Andrija Štampar", na čelu sa prof. dr. sc. Vanjom Tešić, dr. med., napravila je ″Postupnik za rad u karanteni″ u kojoj, u 12-satnim smjenama, rade medicinske sestre i tehničari. Prije samog početka rada u karanteni, naši su vrijedni i savjesni djelatnici prošli edukaciju vezano uz odijevanje zaštite odjeće, primanje novih korisnika, komuniciranje s korisnikom karantene i dokumentiranje podataka vezanih za mjerenje tjelesne temperature i respiratorne simptome.

Svaki radni dan u karanteni svojevrstan je izazov, pun dinamike i nepredvidivih okolnosti, koji od medicinske sestre zahtijeva da posjeduje visoku razinu usvojenih znanja, stručnosti, visoke moralne standarde te značajan stupanj motivacije i kreativnosti za rad u procesu pružanja zdravstvene zaštite. Pružanje zdravstvene skrbi vrši se telefonskim putem, pri čemu medicina sestra korisnika nekoliko puta dnevno kontaktira te ga upućuje na mjerenje tjelesne temperature i postavlja pitanja vezana uz respiratorne simptome.

Stečenim znanjima, vještinama i kompetencijama medicinske sestre i tehničari uvelike su pridonijeli organizaciji rada karantene Grada Zagreba.

Rad u „drive in“-u

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ 31. ožujka 2020. godine, po prvi je puta u našoj zemlji, uvedena „drive in“ dijagnostika koronavirusa, kako bi se ubrzalo dijagnosticiranje i povećao broj testiranih osoba. Osobe pri ovom testiranju ne moraju izaći iz automobila, što povećava razinu sigurnosti osobe koja se testira i zdravstvenog djelatnika koji isto provodi.

Povećani broj testiranja najbolja je mjera rane dijagnostike i prevencije zaraze koronavirusom, stoga i nova metoda testiranja na Zavodu uvelike pridonosi bržem otkrivanju zaraženih osoba.

Naručivanje za testiranje i nadalje se provodi putem odabranog liječnika obiteljske medicine, u koordinaciji s našim epidemiolozima.

I zaključno, za uspješno funkcioniranje zdravstvenog sustava i djelatnosti javnog zdravstva u doba epidemije virusom COVID-19, potrebno je osigurati odgovarajuću organizacijsku strukturu te imati adekvatno educirane i kompetentne djelatnike, odnosno medicinske sestre.  

Cecilija Rotim, mag. med. techn., glavna sestra Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo